Новости

Македонија

Обична караница причина за убиството на 24- годишното момче во Скопје

Вербална расправија била причина за мафијашкото убиство, кое се случи вчера доцна попладне во скопската населба Чаир каде беше убиен е дваесет и четиригодишниот Б.И.

Настанот се случил во непосредна близина на местото на живеење на сега починатото лице, на улица Џон Кенеди спроти Средното училиште Цветан Димов во скопската населба Чаир. Првичните сознанија се дека пукањето следело по вербална расправија помеѓу сега починатиот и сторителот, по што сторителот посегнал по огнено оружје и го застрелал 24 годишното момче. Од здобиените повреди кај жртвата настапила смрт. Стоителот се дал во бегство, соопштуваат од ОЈО.

По наредба на јавен обвинител биле земени траги од место на злосторството, кои ќе бидат предмет на обработка во текот на истрагата. Издадена била и наредба за обдукција на телото на починатиот.

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека работи на утврдување на фактите во кривично правниот настан за што јавноста ќе биде дополнително информирана.

Б.И и убиецот претходно имале вербална караница, но засега нема информации што е причина за караницата меѓу нив.

Во околу 17.40 часот на улицата Џон Кенеди, веднаш спроти училиштето Цветан Димов, Б.И бил ликвидиран, откако во него било пукано од автоматска пушка од возило во движење.

По злосторството убиецот побегнал.

 

 

 

 

 

 

Извор: Скопјеинфо

Евротип
Евротип
To Top