Новости

Македонија

Потпишан договорот помеѓу Македонија и Грција

Димитров и Коѕијас во Псарадес, Грција на брегот на Преспанското Езеро го потпишаа договорот меѓу Македонија и Грција.

Договорот предвидува ерга омнес име за земјава, Република Северна Македонија.

На церемонијата присуствува и премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас, шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и потсекретарката за политички прашања на Обединетите нации Розмари Ди Карло.

Премиерот Заев, во говорот пред потпишувањето рече дека со договорот „поместивме планини“.

Нимиц рече дека спогодбата е „правична, чесна и спроведлива“.

 

 

GOLD
To Top