Новости

Македонија

Пред владата е подигнато знамето на НАТО

Знамето на НАТО пред владата не е само симболика, туку и нова реалност,изјави премиерот Заев на церемонијата пред владата, на која на јарболот до државното знаме се развеа и знамето на Алијансата.

Знамето на НАТО го предаде шефот на канцеларијата за врски во Скопје а потоа премиерот им го врачи на АРМ по што знамето се крена за време на интонирање на химната на НАТО.

Но на церемонијата на која имаше бројни гости, амбасадори на земјите членки на сојузот, како и неколку поранешни премиери, не присуствуваше врховниот командант, претседателот Иванов.

Од неговиот кабинет тврдат дека поканата стигнала по завршувањето на церемонијата, а од владата дека претседателот  бил поканет преку курирска служба и електронски, но немаат информација зошто не дошол.

На церемонијата го немаше ниту претходниот претседател Бранко Црвенковски.

Ова е нова страница во нашата историја, а најголемата заслуга е на граѓаните кои храбро исчекоривте и ја побаравте иднината што ја заслужуваме“, рече Заев во обраќањето, во кое го користеше новото име

Успеавме од споредниот балкански колосек на кој чекавме со децении и се вративме на главниот автопат кон Европа, во  периодот што следува ќе бидеме директни учесници во најзначајниот период од осамостојување на државата, во кој сами ќе одлучуваме за нашата иднина, но и со брзината со која ќе ја стасаме таа цел.

Заев Сепак Потсети Дека Нема Место За Еуфорија,  Туку Многу Напорна Работа, Реформи Вистинска Борба Со Корупцијата

Речиси во истовреме во словенечкиот парламент беше ратификуван пристапниот протокол за членството на северна Македонија во НАТО.

Со што Словенија стана втората земја-членка на алијансата, која по Грција, го ратификува пристапниот протокол.

Во обраќањето пред државниот збор на Република Словенија, претседателот на македонското собрание Талат Цафери изрази надеж дека до крајот на годината протоколот ќе биде усвоен од парламентите на сите 29 земји членки на НАТО, но и дека очекува годинава да добиеме и датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

За два дена и албанскиот парламент ќе го ратификува пристапниот протокол на Македонија во НАТО, а на пленарната седница се најавува присуството на Џафери.

Наскоро ратификацијата се очекува да помине и во бугарското собрание пренесува канал5.

GOLD
To Top