Новости

Македонија

Приведени дваесетина лица за злоупотреби со земјоделски субвенции

Дваесетина лица во моментов се пред Судија на претходна постапка на распит, во скопскиот кривичен суд, поради сомнеж дека сториле злоупотреба на службена положба и овластување при распределба на земјоделски субвенции – дознава порталот Судство.мк.

Од судот и од Обвинитеството засега ништо официјално не соопштуваат, но според неофицијалните сознанија на порталот, приведените се сомничат за сторена злоупотреба на службена положба и овластување, согласно член 353 став 5 од Кривичниот законик на РМ и ним им се заканува казна затвор од најмалку пет години.

Евротип
SNBROKER
To Top