Новости

Македонија

Променливо облачно, на места со дожд и грмежи

Денеска ќе преовладува облачно време, на места со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Поинтезивни врнежи ќе има во западните делови на земјава.

Ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер, кој на моменти ќе достигнува брзина до 70 километри на час. Минималните температури ќе се движат од 7 до 16 степени, а максималните 20 до 27 степени.

Во Скопје, умерено облачно со умерен до засилен југоисточен ветер и со услови во попладневните часови за краткотраен локален дожд и можни ретки грмежи.

Во наредните денови следува период на променливо облачно и нестабилно време со локален краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поизразена нестабилност се очекува в сабота.

Евротип
SNBROKER
To Top