Новости

Македонија

Расте борјот на починати од грип, пет нови случаи за една недела – досега починаа 28 лица

Пет пациенти од КАРИЛ и од Клиниката за инфективни болести минатата недела починале по компликации од грип, соопштија од Институтот за јавно здравје.

Пациентите биле на возраст од 39 до 74 годишна возраст. Оваа сезона грипот однесе 28 жртви во Македонија. Важно е навреме да се замине на лекар и граѓаните да не се лекуваат сами.

За епидемилозите грипот од групата А е многу потежок и со сериозно последици по здравјето на луѓето, пред се оние кои не се вакцинирани и имаат и други комлицирани состојби со здравјето.

Од институтот информираа дека освен грипот расте бројот и на болните со морбили.

 

GOLD
To Top