Новости

Македонија

Следува промена на времето – метеоролозите најавуваат дожд, грмежи и силен ветер

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на запад ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер., информира метеорологот Славчо Попоски

Од недела како и во деновите од следната недела и тоа особено во првата половина од истата во попладневните часови ќе има позначителна облачност а локален развој на нестабилна облачност ќе има и на другите места и истата ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер а локално не се исклучува можноста и за ретка појава на град.

Сепак и понатаму ќе бидеме под влијание на топлата воздушна маса од југ па така максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени, додека сосема мал пад ќе има на средината од следната недела кога истите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.

Релативно високата влажност во воздухот во вечерните часови ќе предизвика спарнина и тоа особено во раните часови од вечерта па така кај метеопатите се можни здравствени проблеми.

GOLD
To Top