Новости

Македонија

Собранието го ратификува договорот со Бугарија

Со 61 глас „за“ и еден воздржан Собранието го ратификува договорот со Бугарија. Воздржан гласаше независниот пратеник Ферид Мухиќ, кој рече дека гласал воздражно бидејќи, според него, Македонија во договорот прави отстапки и дека договорот, како што рече, не е симетричен во однос на двете држави. Со ратификувањето договорот стапува во сила веднаш.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше во Собранието. Од таму договорот го оценија како штетен за националните интереси на Македонија.

Договорот за добрососедство, пријателство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија, кој се подготвуваше неколку години, премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов го потпишаа во Скопје на 1 август минатата година. Договорот беше ратификуван во Собранието на Бугарија во ноември минатата година./макфакс

 

Евротип
SNBROKER
To Top