Новости

Македонија

Сончево и многу топло време со температури до 38 степени

Времето во Македонија денеска е биде сончево и многу топло со утринска температура од 12 до 20, а максимална дневна од 28 до 38 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје времето ќе биде слично, сончево и топло. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 36 степени.

Според УХМР, до сабота ќе преовладува стабилно и многу топло време со максимални температури кои на повеќе места ќе надминат 35 степени. Од недела во попладневните часови повторно ќе има појава на локален пороен дожд и грмежи, а максималните температури ќе бидат во постепено опаѓање.

GOLD
To Top