Новости

Македонија

Сончево и топло време

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, со мала до умерена локална облачност, поголема во планинските региони. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, најизразен долж Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од минус два до пет, а дневната од 16 до 20 степени.

До среда времето ќе биде претежно сончево, а дневната температура ќе биде во пораст. Во четврток се уше ќе биде топло, но ќе има зголемена облачност и услови за локален дожд. Нов влажен бран со врнежи од дожд ќе има од ноќта кон петок и ќе биде проследен со повремен пороен дожд и засилен северозападен ветер, а особено н југот ќе има и услови за појава на нестабилност и грмежи.

GOLD
To Top