Чоколадна торта со свеќички и цреша врз неа беше тортата која домаќините му ја подарија, откако заврши формалниот дел на настанот.

Нимиц во своето обраќање рече дека на семејството му рекол дека не очекува никаков подарок денеска, оти најголемиот подарок денеска ќе му го дадат Заев и Ципрас.

Медијатореот доби и музичка честитка  во кој  главен  вокал беше министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас.