Новости

Македонија

(Видео) Како се правеше ајвар во американската амбасада, Брнз покажа како го подготви овој македонски специјалитет

Американската амбасадорка во Македонија, Кејт Мери Брнз подготви ајвар. Таа вели во текстот дека секоја есен прави ајвар и дека го користи рецептот на готвачот во резиденцијата. Во видеото се гледа како амбасадорката ги пече пиперките, а потоа ги лупи и го пржи ајварот, како што е обичај во речиси секое македонско семејство.

„Сезона на ајвар во резиденцијата на нашата амбасадорка со специјалниот „Ред дог“ ајвар. Кои се вашите омилени традиции за храна?“, стои во објавата на американската амбасада.

Евротип
Евротип
To Top