Новости

Македонија

Денеска поројни врнежи од дожд, на планините снег

Изминатите 24 часа во Пожаране наврнале 10 литри дожд на метар квадратен, во Дебар девет,во  Тетово и во Охрид по осум,  четири во Прилеп, три во  Претор.
Изутринава во  седум часот во Берово се измерени  – 2 степени Целзиусови, а на останатите места во државата температурата е над 0, односно 1 во  Лазарополе, 2 Мавро<span во, 3 Штип, Демир Капија,Пожаране, 4 Ѓуриште, Скопје Петровец, 5 Прилеп, 6 Гевгелија, Струмица, Скопје Зајчев Рид, Охрид и Претор, а 7 Битола.

Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи, магла утринава има во Струмичко. Ветерот е југоисточен и засилен на Ѓуриште.

Времето денеска ќе биде облачно со пообилни и на места поројни врнежи од дожд (над 20 л/м2), а на повисоките планини од снег. Од вечерните часови понекаде во планинските региони ќе има услови за појава на замрзнат дожд. Ќе дува и умерен до засилен југоисточен ветер најизразен долж Повардарието и во  источните делови. Максималната температура ќе достигне од 7 до 15 степени.

Во Скопје облачно со повремен дожд и со умерен до засилен југоисточен ветер. Температурата ќе достигне 10 степени.

GOLD
To Top