Новости

Македонија

Денеска се носи пресуда за случајот „Таргет Тврдина“

Денеска Основниот кривичен суд ќе ја соопшти пресудата за предметот познат под името „Таргет Тврдина“, кој се однесува за нелегалното прислушување во која обвинети се 12 лица.

За скандалот со прислушувањето обвинети се 12 лица, меѓу кои и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и уште десет други вработени во УБК.

Обвинетите Горан Грујевски и Никола Бошкоски, избегаа во Грција, која, пак, одби да ги екстрадира во Македонија врз основа на амнестијата на преседателот Ѓорге Иванов. Ним им се суди во отсуство.

Во случајот веќе има и пресуда. Една од обвинетите призна вина како помагач уште пред да почне судењето и беше осудена на условна казна затвор.

GOLD
To Top