Новости

Македонија

Денеска се регистрирани 61 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 678 тестирања, а регистрирани се 61 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје – 35, Кавадарци –7, Тетово – 3, Прилеп – 3, Штип – 3 , Охрид -2, Струга -2, Кочани – 2, Куманово – 1, Гостивар -1, Велес – 1, Крива Паланка – 1 .

Регистрирани се 440 оздравени пациенти од:
Скопје – 266, Кавадарци – 26, Куманово – 23, Битола – 18, Прилеп – 17, Тетово – 13, Струмица – 12, Штип – 10, Кочани -9, Велес – 7, Гостивар – 6, Крива Паланка – 5 , Берово – 5 , Пробиштип – 5, Кичево – 3, Гевгелија – 2 , Неготино – 2 , Ресен – 2 ,Виница – 2 , Богданци – 2 , Охрид – 1 , Свети Николе -1 , Радовиш – 1 , Демир Хисар -1 , Пехчево – 1.

Починати се 11 лица, 6 пациенти од Скопје (83,83,82,81,73 и 67г), два од Гостивар ( 60 и 61г ) и по еден од Охрид (83г), Струмица (75г) и Тетово (77г).
Сите 11 пациенти се починати во болнички услови.

Направените 678 теста се преку: ИЈЗ-103, ЦЈЗ Скопје-38, Авицена-0, Биотек-70, Жан Митрев (Филип Втори)-86, Систина-159, лабораторија Лаор–0, МАНУ-45, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -4, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 173, УК Пулмологија со алергологија–0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 457.019 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.753, бројката на оздравени пациенти е 82.121, на починати е 2.866, а бројот на активни случаи изнесува 7.766. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 40.4451, активни 4.014
• Куманово 5.201, активни 343
• Тетово 5.116, активни 311
• Прилеп 4.563, активни 147
• Гостивар 3.625, активни 196
• Штип 3.505, активни 114
• Битола 3.231, активни 153
• Велес 3.101, активни 255
• Охрид 2.822, активни 371
• Кавадарци 2.611, активни 322
• Струмица 2.535, активни 249
• Струга 2.216, активни 161
• Кочани 1.724, активни 73
• Кичево 1.719, активни 124
• Свети Николе 1.080, активни 34
• Гевгелија 995, активни 100
• Неготино 966, активни 83
• Дебар 766, активни 93
• Ресен 742, активни 97
• Крива Паланка 724, активни 37
• Радовиш 707, активни 50
• Делчево 619, активни 178
• Берово 594, активни 36
• Пробиштип 507, активни 32
• Виница 491, активни 29
• Валандово 325, активни 11
• Македонски Брод 246, активни 12
• Демир Хисар 244, активни 5
• Кратово 230, активни 25
• Богданци 225, активни 23
• Крушево 208, активни 26
• Демир Капија 207, активни 39
• Македонска Каменица 190, активни 17
• Пехчево 183, активни 10
• Дојран 84, активни 6

Евротип
SNBROKER
To Top