Новости

Македонија

Една година од трагичната автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа 45 лица

Се навршува една година од автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во која загинаа 45 лица, меѓу кои и жени и деца од Македонија.

Автобус на „Беса Транс“ утрото во 3 часот најпрво удрил во банкина, а потоа се запалил. Се спасиле само седум лица. Меѓу загинатите биле 12 деца.

На местото на несреќата веднаш се упати и македонска делегација. Тогашниот премиер Зоран Заев ги посети повредени во болницата Пирогов во Софија.

Многу полемики предизвика несреќата, за која истрагата е во тек. Најпрво беше осомничен возачот како виновен, а потоа беа пронајдени недостасоци и на автопатот „Струма“.

Имаше информација дека во багажникот имало туби со нафта, кои придонеле брзо да се шири пожарот, но потоа беше демантирано од страна на компанијата.

Евротип
SNBROKER
To Top