Новости

Македонија

Екс министерката Гордана Јанкулоска е спроведена во затворот Идризово

Одделот за потраги при МВР, попладнево постапил по упатниот акт од судот, и околу 17.30 ја привел поранешната министерка на МВР Гордана Јанкуловска од нејзиниот дом, потврдуваат за Телма полициски извори.

Претседателот на Кривичен суд, Иван Џолев, за Телма вели дека денеска ја добил конечната пресуда од Врховен по што пресудата и е врачена на Јанкуловска, а потоа таа е и спроведена во затворот во Идризово. Џолев вели дека не постои можност за одлагање на затворската казна бидејќи тоа веќе го сторила претходно заради детето кое тогаш немаше наполнето една година.

Јанкуловска е осудена на 4 години затвор за случајот Тенк, односно незаконската набавка на Мерцедесот од речиси 600 илјади евра за Никола Груевски.

Ова е прв министер, од претходната Влада кој  заврши во затвор за предмет воден од специјанлото јавно обвинителство пренесува Телма.

СН Брокер
To Top