Новости

Македонија

Нови 333 случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.511 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје – 181, Прилеп и Битола по 25, Охрид – 14, Куманово и Струмица по 8, Велес и Кавадарци по 7, Кичево – 6, Кочани, Ресен, Валандово и Демир Капија по 5, Штип – 4, Гевгелија, Неготино, Радовиш и Пробиштип по 3, Крива Паланка, Делчево, Виница, Крушево и Македонски Брод по 2 и по еден заразен од Тетово, Гостивар, Струга, Свети Николе, Богданци и Демир Хисар.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 6 починати лица: 2 од Велес (64 и 83 години) и по едно од Скопје (74), Прилеп (90), Кичево (85) и од Радовиш (79). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се дополнително 5 смртни случаи во периодот од 22 ноември до 20 декември. Починатите лица се двајца од Куманово и по едно од Скопје, Битола и од Гостивар на возраст од 1 до 86 години. Од пријавените, 3 лица се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Од Институтот за јавно здравје појаснуваат дека детето на 1-годишна возраст починало на 29 ноември, а имало повеќе хронични заболувања.

„Станува збор за дете кое престојувало во дом за деца без родители во Битола, а во Клиничката болница Битола се лекувало поради долнореспираторен инфект од 15 до 24 ноември, кога поради влошување на општата состојба и добиен позитивен тест на Ковид-19 е упатено во ИБЗД Козле“, се наведува во соопштението.

Во изминатите 24 часа регистрирани сe и 311 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 143, Битола – 23, Охрид – 17, Кавадарци – 16, Прилеп – 15, Куманово – 13, Струмица и Штип по 9, Валандово и Велес по 8, Неготино – 7, Гевгелија – 6, Кочани – 5, Крива Паланка, Крушево и Свети Николе по 4, Ресен, Радовиш, Пробиштип и Тетово по 3, Кичево – 2 и по еден оздравен од Демир Капија, Делчево, Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица.

Направените 3.511 теста се преку: ИЈЗ – 252, ЦЈЗ Скопје – 78, ЦЈЗ Битола – 65, ЦЈЗ Прилеп – 52, ЦЈЗ Тетово – 6, ЦЈЗ Куманово – 65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 2, лабораторија во болницата во Козле – 18, Институт за микробиологија – 114, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 74, „Авицена“ – 182, „Биотек“ – 180, „Систина“ – 68, лабораторија „Лаор“ – 126, „Синлаб“ – 12, „Ремедика“ – 12, „Плодност“ – 43, „Генеа“ – 12, „Никоб лаб“ – 311, „ВФВ медикал“ – 97, „Ели медика“ – 65, „Ројал медика“ – 18, „Спектра-ММ“ – 10, „Рапид лаб“ – 21, „Жан Митрев Струмица“ – 14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.614.

Досега во земјата се направени вкупно 1.565.599 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 222.666, бројот на оздравени пациенти е 209.602, на починати е 7.879, а бројот на активни случаи изнесува 5.185.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 97.775, Активни 2.583
Куманово 13.084, Активни 108
Тетово 11.409, Активни 78
Прилеп 10.696, Активни 367
Битола 9.135, Активни 373
Гостивар 8.078, Активни 20
Велес 7.478, Активни 164
Кавадарци 7.349, Активни 224
Охрид 6.734, Активни 226
Штип 6.724, Активни 101
Струмица 6.257, Активни 130
Кичево 4.306, Активни 80
Кочани 4.089, Активни 50
Струга 3.920, Активни 22
Гевгелија 2.898, Активни 92
Неготино 2.626, Активни 39
Свети Николе 2.150, Активни 41
Крива Паланка 1.951, Активни 58
Ресен 1.842, Активни 83
Радовиш 1.805, Активни 45
Берово 1.477, Активни 15
Делчево 1.462, Активни 55
Дебар 1.457, Активни 1
Виница 1.177, Активни 20
Пробиштип 1.141, Активни 15
Валандово 1.024, Активни 64
Кратово 788, Активни 9
Богданци 676, Активни 30
Демир Хисар 638, Активни 28
Крушево 606, Активни 21
Македонски Брод 522, Активни 16
Демир Капија 433, Активни 5
Македонска Каменица 429, Активни 20
Пехчево 357, Активни 1
Дојран 173, Активни 1

Евротип
SNBROKER
To Top