Новости

Македонија

Постирале коментари на Фејсбук: Радовишанец и прилепчанец си добија кривична

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.Ѓ.(57) од Радовиш и Д.Р.(40) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Тие, на 24.06.2022, по текст од интернет портал објавен на социјалната мрежа Фејсбук, постирале коментари со кои ширеле говор на омраза.

Евротип
SNBROKER
To Top