Новости

Македонија

По удар на гром повредени 13 лица во Охрид

Попладнево на плажата „Оревче“ во Охрид од удар на гром повредени се 13 лица, но за среќа петмина помина без поголеми последици.

Настанот се случи откако Охридскиот регион после 15 часот го зафати силно невреме, проследено со ветер, дожд и електрични празнења.

По ударот на гром, интервенираше и Итната помош, па петмина со изгореници по рацете и нозете се пренесени во Охридската болница, а останатите се пожалиле на тахикардии, претрпен шок и поблеми со слухот. Поголемиот дел беа посетители од Битола и Ресен.

Евротип
Евротип
To Top