Новости

Македонија

Четворица новозаразени со Ковид19, еден починат во последните 24 часа

Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а регистриран се четири нови случај на Ковид19, од кои тројца новозаразени има во Скопје и еден во Прилеп.

Пријавено е едно починато лице, од Скопје на 66 години, кое починало во болнички ви случај на Ковид19, од кои тројца новозаразени има во Скопје и еден во Прилеп.

Со ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.540, бројката на оздравени пациенти е 149.642, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 426.

Во Кавадарци, Ресен, Пробиштип, Богданци, Берово, Демир Капија, Пехчево и Дојран нема ниту еден активен случај на ковид заболен. Најмногу заразени во моментов има во Скопје, 183, а во сите други градови бројот на активни случаи е едноцифрен или двоцифрен.

Евротип
Евротип
To Top