Новости

Македонија

1347 нови сличаи на Ковид – 19, 85 во Прилеп, 50 во Битола, 451 оздравени лица

Во последните 24 часа се направени 4.096 тестирања, а регистрирани се 1347 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 643, Куманово – 90, Прилеп – 85, Велес – 61, Охрид – 56, Битола – 50, Кавадарци – 47, Тетово – 40, Гостивар – 35, Гевгелија – 34, Штип – 30, Струмица – 25, Неготино – 19, Кочани – 15, Кичево – 13, Радовиш – 12, Пробиштип –8, Струга, Крива Паланка, Ресен, Делчево, Виница и Валандово – по 7, Свети Николе, Дебар и Македонски Брод – по 6, Берово, Богданци, Демир Капија и Демир Хисар – по 4, Крушево и Пехчево – по 3, Кратово – 2.

Регистрирани се 451 оздравени пациенти од: Скопје – 245, Прилеп – 40, Кавадарци – 23, Гевгелија – 19, Штип – 17, Неготино – 16, Кочани – 12, Тетово и Велес – по 11, Гостивар и Струмица – по 10, Куманово – 9, Битола – 7, Демир Капија – 5, Берово – 4, Пробиштип и Богданци – по 3, Кратово – 2, Ресен, Дебар, Крушево и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 17 починати лица, на возраст од 23 –90 година и тоа: 8 пациенти од Скопје, од Прилеп – 2, и по едно починато лице е пријавено од Штип, Кочани, Куманово, Охрид, Кичево, Крива Паланка и Виница. Од пријавени, 16 лица се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Направени се 4.096 тестови преку: ИЈЗ-941, ЦЈЗ Скопје-116, ЦЈЗ Битола-116, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-13, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија – 74, Жан Митрев (Филип Втори)-221, Авицена-329, Биотек-334, Систина-255, лабораторија Лаор–219, Синлаб-97, Ремедика-42, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1355.

Досега во земјата се направени вкупно 599.782 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 122.227, бројката на оздравени пациенти е 102.652, на починати е 3.545, а бројот на активни случаи изнесува 16.030.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 54599, активни 8116

Прилеп 6656, активни 963

Куманово 6395, активни 633

Тетово 6071, активни 487

Гостивар 4311, активни 397

Кавадарци 4198, активни 672

Велес 4142, активни 535

Битола 4054, активни 515

Штип 4030, активни 308

Охрид 3897, активни 643

Струмица 3089, активни 274

Струга 2593, активни 179

Кочани 2126, активни 202

Кичево 1909, активни 114

Неготино 1809, активни 430

Гевгелија 1661, активни 326

Свети Николе 1204, активни 77

Крива Паланка 1024, активни 118

Ресен 946, активни 134

Радовиш 850, активни 93

Дебар 825, активни 30

Делчево 819, активни 90

Берово 779, активни 96

Пробиштип 645, активни 73

Виница 571, активни 44

Валандово 472, активни 82

Крушево 412, активни 129

Богданци 379, активни 66

Демир Капија 330, активни 75

Кратово 318, активни 25

Демир Хисар 318, активни 47

Македонски Брод 283, активни 30

Пехчево 209, активни 14

Македонска Каменица 197, активни 4

Дојран 106, активни 9

Евротип
SNBROKER
To Top