Новости

Македонија

21 починати и 459 нови случаи на Ковид-19 во земјава, Битола и Прилеп по 9 нови слчаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 5.416 тестирањe, а регистрирани се 459 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 235, Штип – 30, Тетово -26, Куманово и Струмица – по 19, Дебар – 13, Гостивар, Охрид и Кичево – по 12, Велес и Свети Николе – по 10, Битола и Прилеп – по 9, Крива Паланка и Струга – по 7, Радовиш – 5, Кавадарци и Кочани – по 4, Богданци – 3, Виница, Гевгелија, Кратово и Ресен – по 2, Берово, Делчево, Македонски Брод, Неготино и Пехчево – по 1.

Регистрирани сe 368 оздравени пациенти од: Скопје – 136, Гостивар – 49, Куманово и Кичево – по 34, Кавадарци – 20, Штип -18, Прилеп, Кочани и Свети Николе – по 10, Битола и Велес – по 8, Радовиш – 7, Гевгелија и Кратово- по 5, Пробиштип – 4, Македонски Брод – 3, Ресен и Делчево – по 2, Струмица, Неготино и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се 21 починато лице: 6 починати лица од Скопје (94г, 77г, 75г, 75г, 73г, 65г,), по 3 починати лица од Тетово (81г, 66г, 64г), Гостивар (84г, 67г, 59г) и Струмица (67г, 58г, 49г) , 2 починати лица од Кичево (67г, 67г) и по едно починато лице од Куманово (63г), Прилеп (69г), Битола (81г) и Неготино (69г).

Пријавените починати лица се починати во болнички услови.

Направени се 5.416 тестови преку: ИЈЗ-224, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-84, ЦЈЗ Тетово–74, ЦЈЗ Куманово –83, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–285, Жан Митрев (Филип Втори)-133, Авицена-293, Биотек-254, Систина-125, лабораторија Лаор-442, Синлаб-21, Ремедика-0, Плодност–91, Генеа -62, Никоб лаб-614, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-80, Ројал Медика –55, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.292.

Досега во земјата се направени вкупно 1.188.356 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.045, бројката на оздравени пациенти е 158.809, на починати е 6.065, а бројот на активни случаи изнесува 15.171.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 77656, Активни 6223

Куманово 10458, Активни 927

Прилеп 8724, Активни 283

Тетово 10533, Активни 1907

Битола 6776, Активни 283

Велес 5841, Активни 255

Гостивар 7765, Активни 1026

Кавадарци 5536, Активни 210

Охрид 5620, Активни 537

Штип 5350, Активни 236

Струмица 5328, Активни 690

Струга 3659, Активни 611

Кочани 3030, Активни 119

Кичево 3701, Активни 584

Гевгелија 2310, Активни 79

Неготино 2261, Активни 58

Свети Николе 1732, Активни 137

Ресен 1422, Активни 117

Крива Паланка 1292, Активни 48

Радовиш 1373, Активни 119

Берово 1148, Активни 47

Делчево 1068, Активни 73

Дебар 1400, Активни 253

Виница 964, Активни 38

Пробиштип 850, Активни 50

Валандово 748, Активни 34

Богданци 536, Активни 41

Крушево 516, Активни 21

Демир Хисар 414, Активни 10

Демир Капија 401, Активни 1

Кратово 477, Активни 64

Македонски Брод 442, Активни 56

Пехчево 297, Активни 6

Македонска Каменица 280, Активни 25

Дојран 137, Активни 3

Евротип
SNBROKER
To Top