Новости

Македонија

373 новозаболени лица: 47 во Прилеп, 9 во Битола, 8 починати лица

Во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 155
-Прилеп 47
-Кавадарци 23
-Охрид 22
-Куманово 20
-Тетово 17
-Струга 10
-Битола 9
-Велес, Струмица и Берово – по 7
-Штип, Крива Паланка и Делчево – по 6
-Неготино 5
-Дебар и Валандово – по 4
-Гостивар, Кочани, Ресен, Пробиштип и Кратово – по 3
-Гевгелија – 2 и Кичево – 1

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се 5 пациенти од Скопје (94г, 81г, 79г, 78г и 76г) и по еден пациент од Куманово (66г), Гостивар (61г) и Прилеп (76г).
Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 309 оздравени пациенти од:
-Скопје 114
-Охрид 40
-Кавадарци 20
-Куманово 18
-Струга 16
-Велес 14
-Тетово и Прилеп – по 12
-Кичево и Неготино – по 8
-Битола – 7
-Демир Капија – 5
-Штип, Струмица и Кочани – по 4
-Гевгелија, Берово и Крушево – по 3
-Радовиш, Делчево, Пробиштип, Виница и Македонски Брод – по 2
-Ресен, Крива Паланка, Валандово и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 494.719 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.174, бројката на оздравени пациенти е 88.778, на починати е 3.018, а бројот на активни случаи изнесува 6.378.

GOLD
To Top