Новости

Прилеп инфо

ВИДЕО: Прилепчани трет ден на протести – собрани пред домот на пратеничката Смилеска

Прилепчани трет ден на протести против донесувањето на законот за јазици.

Граѓаните и вечерва ги блокираа главните улици во центарот на градот.

Вчера побараа итно да се спроведе попис, а денеска оставка на Владата, нови избори и повлекување на законот за јазици.

Имено синоќа пред домот на пратеничката Кети Смилеска од Прилеп, се собраа голем број граѓани кои извикуваа „Кети предавнк“.

Во Виница беше опожарен автомобилот на пратеничката на СДСМ, Славица Шуманска – Митева, само неколку часа откако во Собранието беше изгласан Законот за јазиците.

Евротип
SNBROKER
To Top