Новости

Прилеп инфо

ФОТО: Втор ден Духовден во прилепско Ореовец

Градоначалникот Марјан Ристески денеска го посети н.м Ореовец каде се одбележува, вториот ден од празникот Духовден.

„Славејќи го овој голем ден, на Вас и на сите верници Ви посакувам мигови на разбирање, милосрдие и бериќет во секој дом“, посочи Ристески во неговата изјава.

Божествена Литургија во храмот посветен на Св. Димитриј во н.м Ореовец ја оддржа Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар кој ги поздрави присутните им го честита празникот, посакувајќи им многу здравје, среќа и бериќет во нивните домови.

Градоначалникот Ристески присуствуваше и на традиционалниот ручек заедно со сите верници.

Евротип
SNBROKER
To Top