Новости

Прилеп инфо

ФОТО: Прилепчани се собираат пред „Камена Бина“ поради изгласувањето на законот за јазици

Освен во главниот град, народ се собира и пред Камената бина во Прилеп.

Граѓаните самоиницијативно излегуваат во центарот на градот и го изразуваат револтот поради донесувањето на законот за јазици.

Со 64 гласа Законот го помина собранискиот филтер. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека Законот е донесен неуставно, додека претседателот на Собранието, Талат Џафери, тврди дека Законот ја добил поддршката од мнозинството пратеници, по што Уставиот суд е на потег да оцени дали е во согласност со Уставот.

Евротип
SNBROKER
To Top