Новости

Прилеп инфо

Во Прилеп еден новозаболен, две лице оздравени и 73 – годишно лице почина од Ковид -19

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, сабота 6-ти јуни:

Во општина Прилеп денеска има еден новозаболен од коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 29. Од нив, 21 лице се наоѓа на домашно лекување, тројца се хоспитализирани во Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески“, а петмина се наоѓаат во Клиниката за инфективни болести и во Градската општа болница „8.Септември“ во Скопје;

Како последица на коронавирусот, почина едно лице на 73 годишна возраст;

Во самоизолација се наоѓаат 42 лица. Заради неносење на заштитни маски, на 18 граѓани име се изречени прекршочни пријави.

GOLD
To Top