Новости

Прилеп инфо

Полуавтоматска пушка, пиштол и ловно оружје пронајдени во дом на прилепчанец

Службеници од канцеларијата за криминалистички работи во прилепската полиција денеска уапсиле 43-годишен прилепчанец.

Како што информираат од МВР, при претрес извршен со судска наредба, во домот на прилепчанецот на улица Круме Спиркоски биле пронајдени и одземени еден пиштол „екол“, модел „туна“, во калибар 8 милиметри, еден ловен карабин „М-98“ во калибар 7,9 милиметри, една ловна пушка „пумпарица“, модел „586“, една полуавтоматска пушка „М-59“ во 7,62 милиметри, 4 куршуми во калибар 6,35, 81 куршум 7,62х39 и 35 куршуми 7,9х57.

Лицето е приведено во полициска станица и против него ќе биде поднесена кривична пријава по член 396 од Кривичниот законик.

 

 

Евротип
Евротип
To Top