Новости

Свет

(Видео) Голем пожар кај Сиднеј – стотина пожарникари се бореа со огнената стихија

Photo: EPA

Неколку стотици пожарникари денеска го гаснат шумскиот пожар кој изби на периферијата на Сиднеј, каде температурата е невообичаено висока за ова време од годината, соопштуваат австралиските власти.

Полицијата соопшти дека отворила истрага за причината за избувнувањето на пожарот кој избувна во саботата во југозападен Сиднеј. Во пожарот изгореа 2430 хектари шума додека блиските домови се евакуирани, но ниедна куќа не е оштетени, наведуваат локалните власти.

Во Австралија овие дена температрите се околу 30 степени, што е невообичаено топло за есен.

GOLD
To Top