Новости

Свет

Во Бангладеш запалена девојка откако пријавила сексуално вознемирување

Девојка од Бангладеш, која го пријавила својот наставник за сексуално вознемирување била полеана со керозин и запалена од нејзините врсници. Пет дена по инцидентот девојката починала.

Нусрат Џахан Рафи е запалена две недели откако во полиција го пријавила наставникот за сексуално вознемирување.

Инцидентот со 19-годишната девојка се случи во Исламско училиште во градот Фени, 160 километри јужно од Дака. Таа го пријавила наставникот дека ја допирал на непримерен начин, а таа успеала да избега од неговата канцеларија.

Рафи го пријавила наставникот во полиција, при што тој бил уапсен. Но, локалните жители излегоа на улица и побараа од локалните власти наставникот да биде ослободен.

По смртта на Рафи одржани се протести во повеќе градови, а полицијата уапси 15 лица од кои седуммина учествувале во убиството.

МИА

GOLD
To Top