Новости

Свет

Додека гореше Нотр Дам, пожар ја зафати и џамијата Ал Акса во Ерусалим

Џамијата Ал Акса во Ерусалим синоќа ја зафати пожар, додека во исто време гореше катедралата Нотр Дам во Париз. Пожарот во Ал Акса бил брзо потоа изгнаснат и никој не е повреден.

Пожарот избил во една од собите на чуварите, која се наоѓа во близина на собата за молитва. Поради брзата интервенција на пожарникарите, за среќа не е предизвикана поголема материјална штета.

Џамијата Ал Акса важи за трето најважно светилиште на исламот.

GOLD
To Top