Новости

Свет

Најмалку 22 загинати, 40 повредени во уништувачките торнада во Алабама и Џорџија

Најмалку 22 луѓе загинаа, а 40 беа повредени во неколкуте силни торнада што погодија делови од Алабама и Грузија, корнејќи покриви и дрвја и оставајќи ужас во двете земји, пренесува РТ.

Едно 8-годишно девојче и најмалку тринаесет други лица се жртви на торнадото во гратчето Ли, Алабама, во неделата, потврди окружниот шериф. Тој не ги специфицира начинот и околностите на нивната смрт.

Неколку торнада ги погодија Алабама и Џорџија, предизвикувајќи голема штета на куќите и инфраструктурата и оставајќи најмалку 35.000 луѓе во двете држави без електрична енергија.

Станицата Смит и Борегард во округот Ли, и Талботонво округот Талбот, Џорџија, беа најтешко погодени, а фотографиите на социјалните мрежи кои прикажуваат остатоци од куќи расфрлени насекаде и искорнати дрвја што ги блокираат патиштата.

Големи операции за пребарување и спасување се во тек во округот Ли, каде што официјалните лица пријавија повеќе повредени.

Портпаролката на Одделот за управување со кризи во округот Ли, Рита Смит, вели дека околу 150 лица биле испратени да им помогнат на жртвите и да бараат преживеани.

Смит ги повика жителите да останат понастрана од патиштата и областа погодена од невремето. Националната метеоролошка служба во неделата објави серија предупредувања за торнадо по должина на границата меѓу Џорџија и Алабама.

Извор: makfax.com.mk

GOLD
To Top