Новости

Свет

Париз под снег, затворена Ајфеловата кула

Силните снежни врнежи ја затворија Ајфеловата кула, објави Гардијан.

Првиот потешка студ за оваа зима во земјата доведе до транспортни проблеми во северниот дел на Франција.

Не патуваат привремено и школските автобуси.  Се очекува снежните врнежи  денеска да се интензивираат.   Во 27 одделенија е издадено предупредување за влошување.

 Истовремено  нивото на реката Сена во Париз достигна врв Претходно ова утро нивото на реката се искачи на 5,84 метри .

Потсетуваме и  дека во јануари поројните дождови предизвикаа поплави во француската престолнина Париз и ги принудија властите да затворат голем број музеи.  Нивото на реката Сена достигна рекордно ниво и  се преземаат  итни мерки.

Евротип
Евротип
To Top