Новости

Свет

Почина тунискиот претседател Бежи Каид Есебси

Претседателот на Тунис, Бежи Каид Есебси, почина на возраст од 92 години, според „Спутник“.

Тажната вест ја објави неговиот кабинет.

Есебси беше примен во воената болница во средата поради здравствени проблеми, третпат во изминатите неколку недели, објавија претходно медиумите во земјата.

Есебси беше првиот демократски избран претседател на Тунис.

GOLD
To Top