Новости

Свет

Сите пожари во северна Шпанија се подметнати

Регионалните власти во северна Шпанија се справуваат со околу 50 пожари, од кои дел се подметнати, информираат локалните медиуми.
До пред два дена , 48 пожари сé уште беа активни, се вели во соопштението од владата на регионот Кантабрија, а понеделникот сабајлето, по интервенцијата што траела цела ноќ , активни биле уште 32 пожари.

„Двајца се уапсени,“ потврдија од регионот Кантабрија,потенцирајќи дека немало повредени, а само 5 лица биле евакуирани.

Овој февруари е невообичаено сув последниот дожд во регионот заврна пред повеќе од една недела.

GOLD
To Top