Новости

Свет

Смрт во австриските Алпи: Загинаа двајца германски планинари, едниот падна во провалија

Двајца германски планинари загинаа во два одвоени инциденти во австриските Алпи, соопшти денеска австриските власти.

Еден 60-годишен маж од тричлен тим планинари настрада во западна Австрија, јави австриската агенција АПА.

Во друг инцидент, околу 60 километри подалеку, друг планинар загина по пад во провалија.

Спасувачките екипи успеаја да го префрлат во болницата во Инсбрук, но тој им подлегна на повредите, пренесува АП.

GOLD
To Top