Новости

Свет

(Фото+видео) Големо невреме во Европа: Удриле 50.000 громови за 24 часа

Во последните 24 часа во Европа биле забележани повеќе од 50.000 удари на гром, а најмногу имало во подрачјето на Италија, Словенија, Истра и северна Хрватска.

Невремето пропратено со грмотевици, кое ја зафати Европа, донело со себе големо количество дожд, а некаде и град, пренесува порталот index.hr.

Како што информира Метео сервисот „Weather Europe“ на подрачјето во јужна Австрија имало град и поплави.

Во Грац улиците биле поплавени, а сообраќајот отежнат, додека делови на јужна Австрија биле погодени од град.

Невремето не ја заобиколи ниту Словенија.

GOLD
To Top