Новости

Свет

Ајкула каснала спасител за градите и раката во Њујорк

Официјални лица од округот Сафолк ја затворија плажата во Лонг Ајленд за пливање по напад на ајкула во кој е повреден спасител.

Како што се наведува, спасителот симулирал давеник за време на вежбање кога ајкулата ги каснала за градите и раката, изјави извршниот директор на округот Сафолк, Стив Белоне на прес-конференција.

Повредите се санирани, а спасувачот е во „многу добра состојба“, изјави Белоне.

„ Ако ви се случува да имате средба со ајкула, ова е веројатно најдоброто сценарио што можете да го имате. Ваков инцидент никогаш не се случил. Се надеваме дека тоа никогаш повеќе нема да се повтори“ – изјави Белоне.

Тој истакна дека по нападот била забележана уште една ајкула, иако не е јасно дали се работи за истата ајкула.

Плажата се очекува повторно да се отвори денеска, а властите ќе ја надгледуваат водата во потрага по ајкули.

Џастин Андерсон, надзорник на спасувачите, рече дека во минатото ајкулите ретко биле видени, но минатото лето хранењето на ајкулите било алармантно блиску до капачите, што предизвикало привремено затворање на базените долж океанскиот брег на Лонг Ајленд.

Извршниот директор на округот Насау, Брус Блејкмен, одржа прес-конференција во петокот на блиската плажа Никерсон, за да објави дека окружните полицајци ќе ги зголемат патролите ова лето, и со брод и со хеликоптер, за да го покриваат брегот на секој час.

Евротип
SNBROKER
To Top