Новости

Свет

„Билд“: Во Германија договорено продолжување на ограничувањата до 31 јануари

Германската влада и 16 сојузни држави се согласија да ги продолжат ограничувачките мерки до 31 јануари со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, објави германскиот весник „Билд“.

Врз основа на ограничувачките мерки, што се во сила од 16 декември, училиштата, повеќето продавници, ресторани и барови не работат, објави „Ројтерс“.

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на земјите утре ќе разговараат за новите мерки.

Евротип
Евротип
To Top