Новости

Свет

Експертите со предупредување- Невремето ќе го зафати и Балканот

Невремето што пред неколку дена ја зафати Европа предизвика големи материјални штети во Франција, Австрија, Италија и Словенија.

Експертите предупредуваат дека исто вакво невреме викендов ќе пристигне на Балканот.

По долготрајните екстремни горештини предизвикани од топлотниот бран „Луцифер“, Европа се соочува со многу поинаква ситуација.

Иако бројните шумски пожари неодамна ги парализираа Франција, Италија, Хрватска, Црна Гора и многу други земји, сега земјите се соочуваат со период на силни бури и ветрови слични на урагани.

Така, силно невреме вчера го погоди францускиот остров Корзика, каде ветерот кој дуваше со брзина до 224 километри на час корнеше дрвја и однесе покриви.

Евротип
SNBROKER
To Top