Новости

Свет

Иран ги намалува цените на нафтата за да му конкурира на евтиното руско црно злато

Како што Кина ги засилува своите купувања на руска нафта, Иран е принуден да ја намали цената на својата веќе евтина сурова нафта за да се натпреварува со големите попусти на Москва. Иранската нафта сега е по цена од 10 долари за барел под светските репери како што е фјучерсот на Брент, изјавија за Блумберг трговците со суровини. Тоа претставува намалување на цената од 5 до 6 долари од февруари, кога Русија ја нападна Украина.

И самиот под американски санкции и во потрага по купувачи на сурова нафта, Техеран ги намалува цените на нафтата за да се натпреварува со руската сурова нафта во Кина.

Западните земји одговорија на инвазијата со санкционирање на извозот на нафта на Русија, што доведе Москва да го цени својот извоз на сурова нафта со голем попуст за да најде купувачи на меѓународниот пазар.

Референтната руска сурова нафта од Урал моментално се тргува за под 90 долари за барел. Тоа е 18 долари помалку од суровата нафта WTI и 22 долари пониска од суровата нафта од типот Брент, кои се менуваат со околу 108 долари за барел и 111 долари за барел, соодветно.

Кина го искористи тој значаен попуст со пополнување на своите залихи со евтина руска нафта. Во мај, Русија ја престигна Саудиска Арабија и стана најголемиот снабдувач на нафта во Кина. „Очекувањата дека руската сурова нафта ќе престане да се тргува на меѓународните пазари не се покажаа реални“, рече во јуни Веи Чеонг Хо, потпретседател на низводно во Ристад енерџи. „Наместо тоа, големиот попуст на руската сурова нафта доведе до тоа бродовите да се пренасочат на алтернативни пазари“.

Кина увезуваше 2,02 милиони барели сурова нафта Урал дневно во мај, според кинеската генерална царинска управа – што е пораст од 55% во обем од мај 2021 година. За споредба, азиската економска централа земала нешто повеќе од 700.000 барели иранска нафта дневно и во мај и во јуни, според фирмата за податоци за стоки Кплер.

Приходите од извозот на нафта на Русија скокнаа и покрај ценовните попусти, достигнувајќи 20 милијарди долари во мај од 18 милијарди долари во април, бидејќи пазарните цени се зголемија, според Меѓународната агенција за енергетика. Извозот во Индија, која го засили купувањето на руска сурова нафта, помогна да се ублажи влијанието на санкциите.

Во март, американскиот претседател Џо Бајден објави забрана за увоз на руска нафта и гас, а Велика Британија исто така ги забрани руските испораки. Европската Унија се обврза на ембарго за увоз на енергија преку море од Русија во шестиот круг санкции.

Евротип
SNBROKER
To Top