Новости

Свет

Ијан беснее во Флорида, катастрофални поплави: Милиони се без струја, потона брод, области претворени во езера (ВИДЕО)

Ураганот Ијан бесенееше во Флорида во средата, придружен со силни ветрови и обилни врнежи од дожд кои предизвикаа „катастрофални“ поплави и прекин на електричната енергија низ американската сојузна држава.

Во близина на патеката на ураганот, во близина на архипелагот Кејс, брод со мигранти потона во невреме, а крајбрежната стража сè уште трага по 20 лица, откако спаси три, а четворица успеаја да допливаат до брегот.

Со постојани ветрови од 185 км/ч, Ијан опадна на брегот на Кајо Коста во југозападна Флорида во 15:05 часот по локално време (21:05 часот по средноевропско време), според американскиот Национален центар за урагани (NHC).

Ијан, кој беше во 4-та од 5 категории на скалата Сафир-Симпсон, сега е ослабен до ураган од трета категорија, но сепак има разорна моќ, според истиот извор.

Куќи во мрак

Речиси 2 милиони семејства во Флорида останаа без струја во средата, повеќето од нив во близина на движењето на ураганот, објави специјализираната веб-страница „PowerOutage“.

Неколку окрузи во близина на местото каде што Ијан падна на копно се речиси целосно без струја, се вели на веб-страницата.

Така, градот Пунта Горда паднал во темнина. Во текот на ноќта беа осветлени само неколкуте згради опремени со генератори, единствените звуци беа завивањето на ветерот и поројниот дожд.

Неколку часа претходно, градот доживеа кратко здвивнување кога се најде во центарот на ураганот. Но, налетите на ветерот и дождот се вратија уште пожестоко, уривајќи ги сообраќајните знаци, отстранувајќи делови од покривите и кршејќи гранки од дрвја.

Во Неапол, во југозападна Флорида, улиците беа под вода, а автомобилите беа однесени од порои, според снимките на MSNBC.

Во градот Форт Мајерс, поплавите се толку големи што некои населби се како езера.

Овој метеоролошки феномен во текот на денот треба да се придвижи понатаму во внатрешноста и да биде над западниот Атлантик во четврток навечер, според НХЦ.

Со поминување преку копно, ураганот треба да ослабне, но сепак може да предизвика значителна штета додека не стигне до источна Флорида, додава тој.

Ураганот Ијан ја погоди Куба во вторникот, каде загинаа две лица и го прекина снабдувањето со електрична енергија.

Евротип
SNBROKER
To Top