Новости

Свет

И Шведска ја прекина употребата на вакцината на „АстраЗенека“ – откриени нови несакани ефекти

Шведска и Кипар објавија дека привремено ја запираат вакцинацијата против Ковид-19 со вакцината на „АстраЗенека“, додека експертите предупредуваат дека одлуката може да биде „катастрофа“.

„Шведската агенција за јавно здравје одлучи да ја суспендира вакцината на „АстраЗенека“ сè додека Европската агенција за лекови (ЕМА) не ги испита сомнителните несакани ефекти“, се вели во соопштението на здравствената агенција.

Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел за шведскиот ТВ4 изјави дека сега се појавиле некои нови несакани ефекти.

„Некои луѓе добија згрутчувања во различни делови од телото, додека некои пријавија мало крварење на кожата. Ова е прилично сериозно нарушување”, рече Тегнел.

Шведската агенција за лекови вчера соопшти дека меѓу луѓето вакцинирани со вакцината на „АстраЗенека“, во 10 случаи е пријавено дека луѓето имаат згрутчување на крвта, и во еден случај дека едно лице има низок број на тромбоцити, но не во комбинација.

Данска и Норвешка пријавија изолирани случаи на крварење, згрутчување на крвта и мал број на тромбоцити по вакцинирањето со вакцината.

Германија, Франција и Италија во понеделникот соопштија дека ќе престанат да ја користат вакцината на „Астразенека“, откако неколку земји пријавија сериозни несакани ефекти, а Светската здравствена организација соопшти дека нема докази за поврзаност.

Евротип
SNBROKER
To Top