Новости

Свет

Кина регистрираше прв случај на заразен со птичји грип

Кина регистрираше прв случај на заразен со птичји грип
Кина потврди еден случај на човек инфициран со вирусот Х5Н6 на птичјиот грип во провинцијата Сешуан, соопшти денеска државно контролираниот медиум, а пренесува агенцијата Ројтерс.

Станува збор за 55-годишен маж од градот Бажонг кој е испратен во болница, а локалните власти веќе се на терен и убиваат живина во околината.

Експертите сепак, како што пренесува Ројтерс, сметаат дека инфекцијата е изолиран случај, а ризикот од тн. „невидлива епидемија“ е исклучително мал.

Евротип
SNBROKER
To Top