Новости

Свет

Лавица во белгиска зоолошка градина позитивна на ковид, другите животни во изолација

Лавица во белгиска зоолошка градина позитивна на корона: Има треска и кашлица, другите животни се во изолација.

Лавица умре од коронавирус во индискиот град Ченаи во јуни, а неколку други случаи на инфекција се пријавени кај големи други животни.

На лавица во зоолошка градина во Белгија и е дијагностициран Ковид 19, а другите животни од нејзината глутница се во изолација во посебни кутии и се отстранети од јавноста, соопштија од паркот „Паири Даиза“.

Еден од четирите лавови во градината, има треска, кашлица и губи апетит, велат ветеринарите.
Ниту еден од чуварите не е позитивен, пренесуваат од тамошните медиуми.

Извор: telegraf.rs

Евротип
SNBROKER
To Top