Новости

Свет

НАСА лансираше вселенско летало за одбрана од астероиди

НАСА лансираше вселенско летало чија цел е да помести астероид за да утврди дали може да ја спаси Земјата од можно уништување при судир со други вселенски тела.

Вселенското летало DART полета од вселенската база Ванденберг на врвот на ракетата SpaceX Falcon 9 како дел од проектот вреден 330 милиони долари и со звуци од филмот со Брус Вилис „Армагедон“, пренесува Фена.

Ако се биде во ред, во септември 2022 година ќе ја тестира својата технологија за вртење на астероид со дијаметар од 160 метри, со брзина од 24.139 километри на час.

„Ова нема да го уништи астероидот. Тоа само малку ќе го придвижи“, рече мисијата Ненси Чабот од Лабораторијата за применета физика, Џон Хопкинс, која раководи со проектот, пренесува Асошиетед прес.

Вселенското летало DART ќе има за цел да орбитира околу астероидот со средна големина Диморфос, кој орбитира околу многу поголемиот астероид Дидимос и ова ќе биде прва целосна демонстрација на овој тип на технологија за одбрана на планетата.

Двојката астероиди не претставува никаква опасност за Земјата, но им нуди на научниците начин да ја измерат ефективноста на судирите.

Диморфос завршува една орбита околу Дидимос на секои 11 часа и 55 минути.

Промената на орбиталниот период ќе се мери со телескопи на Земјата. Минималната промена за мисијата да се смета за успешна е 73 секунди.

Евротип
Евротип
To Top