Новости

Свет

Научници од Пентагон : До крајот на годинава очекуваме вакцина против коронавирусот

Научник од американската воена програма за истражување на заразни болести изјави дека е разумно да се очекува дека до крајот на годината одредена форма на вакцина против коронавирус да биде достапна за дел од населението во САД.
Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер на 15 мај објави дека американската армија и владата имаат намера да ја произведат вакцината во соработка со приватниот сектор до крајот на годината.

Полковникот Венди Саммонс-Џексон, директор на Програмата за истражување на инфективни болести во САД, на прес-конференција во Пентагон изјави дека „разумно е да се очекува форма на вакцина што ќе биде достапна за одреден дел од населението до крајот на годината“.

Неговата колешка др. Кајвон Модјарад додаде дека истражувачите „побрзо учат за новиот вирус отколку за кој било друг вирус“.

„Значи, правењето вакцина за само неколку месеци, од концепт до трета фаза на клинички испитувања и потенцијално одобрување, е досега без преседан. Но, верувам дека е можно многу во вакви околности“.

Научниците од воената програма на САД соопштија дека соработките се во тек со американските и меѓународните компании за фармакологија и биотехнологија, вклучувајќи ги AstraZeneca PLC, Johnson & Johnson, Moderna Inc. и Sanofi SA.

Војската планира да го тестира својот „кандидат“ за вакцина врз луѓето на крајот на летото.

Научниците кои го водат американското истражување за Ројтерс кон крајот на мај изјавија дека Соединетите држави планираат да спроведат масовно тестирање на најмалку пет типа вакцини кои ветуваат најмногу на повеќе од 100.000 волонтери, за да можат да произведат безбедна и ефикасна вакцина до крајот на 2020 година.

Во исто време, швајцарската компанија за лекови, Лонца Група АГ, која има склучено договор со американската компанија за биотехнологија Модерна со цел што поскоро производство на вакцината, во вторникот објави дека ја забрзува работата на развивање на две линии експериментална вакцина против ковид-19, неколку недели порано од планираното.

Предуслов за тоа е дека нивните проекти се покажуваат успешни, рече извршниот директор на швајцарскиот производител на лекови, Алберт Бахни.

Лонза, која се надева дека ќе направи помали серии од активните состојки на експерименталната вакцина за Модерна до јули, сега работи на комплетирање на комерцијална производна линија во Портсмут, скоро еден месец од првично закажаниот датум, кој беше декември 2020 година, изјави Бахни.

Модерна, која во мај потпиша десетгодишен договор за производство со Лонза, спроведе тестови на 600 пациенти минатата недела.

“Четири до шест недели порано …, тоа би било извонредно. Технологијата ни е позната и сега правиме напредок во производството. Ако можеме да го забрзаме, ајде да го направиме тоа. Работиме со брзина на пандемијата”, рече Бахни.

Сепак, експертите не очекуваат никаква вакцина да биде одобрена најрано пред 2021 година, затоа што вакцините мора да бидат подложени на обемно тестирање врз луѓе пред да бидат подготвени за употреба на стотици милиони луѓе, ако не и милијарди.

GOLD
To Top