Новости

Свет

Некои земји-членки на ЕУ бараат забрана за увоз на руски дијаманти

Европската унија мора да престане да увезува дијаманти од Русија, предложија пет од 27-те земји-членки на блокот во заедничкиот предлог до кој дојде агенцијата Ројтерс, во време кога ЕУ подготвува нови санкции против Москва поради војната против Украина.

ЕУ, која досега има имплементирано шест рунди санкции откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари, има потреба од едногласност за да се договори каква било таква забрана што Белгија – дом на најголемиот светски трговски центар за дијаманти во Антверпен – ја отфрли во минатото.

Блокот беше поттикнат на нова акција откако претседателот Владимир Путин нареди делумна воена мобилизација минатата недела и ги поддржи референдумите за отцепување на делови од источна Украина.

Европска комисија се очекува да претстави формален предлог за повеќе санкции до земјите-членки оваа недела.

Полска, Ирска, Литванија, Естонија и Летонија предложија да се воведе забрана за увоз на дијаманти од Русија, каде што Алроса е најголемиот светски производител на груби скапоцени камења.

Светскиот центар за дијаманти во Антверпен рече дека санкциите ќе одземат околу 30% од деловните и ќе имаат корист од ривалските трговски центри, додавајќи дека на клиентите треба да им се дозволи сами да одлучат дали сакаат руски скапоцени камења.

Но, на 14 септември, премиерот на Белгија Александар де Кро на меѓународната конференција за дијаманти рече дека таквата забрана би била „огромна загуба“ и ќе и наштети на индустријата која сочинува 5% од извозот на Белгија и поддржува околу 30.000 работни места.

По предлогот на Комисијата за нови санкции, дипломатите и министрите ќе преговараат сè додека не постигнат консензус, во спротивно, работата ќе оди кај 27-те национални лидери кога ќе се сретнат во Прага на 6-7 октомври.

Евротип
SNBROKER
To Top