Новости

Свет

Папата Франциск ги поддржа граѓанските истополови бракови и хомосексуалните заедници

Папата Франциско во документарц изјави дека геј-луѓето треба да може да го легализираат своето партнерство, пренесува „Ројтерс“. Тоа е една од неговите најдиректни изјави за поддршка на хомосексуалците.

„Хомосексуалците имаат право да бидат семејство. Тие се божји деца и имаат право на семејство“, рече папата во изјавата.

Папата Франциско овие ставови ги претстави во документарниот филм „Франческо“, што беше прикажан на Филмскиот фестивал во Рим и се занимава со ликот и делото на сегашниот папа.

GOLD
To Top